Apel Stowarzyszenia Fidei Defensor do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej będący odpowiedzią na petycję zawierającą postulat wprowadzenia zakazu spowiedzi świętej dla dzieci poniżej 16 roku życia:
Szanowne Posłanki i Szanowni Posłowie
na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Działając w imieniu Stowarzyszenia Fidei Defensor z siedzibą w Szczecinie, jako Prezes Zarządu przedstawiam Apel do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej będący odpowiedzią na petycję zawierającą postulat wprowadzenia zakazu spowiedzi świętej dla dzieci poniżej 16 roku życia.
Sakrament Pokuty i Pojednania, zwany również spowiedzią świętą, jako jeden z sakramentów uzdrowienia pozwalających na pojednanie człowieka z Bogiem, jest dla osób wierzących niezwykle ważnym znakiem łaski, zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia. Dla Kościoła katolickiego Wielki Tydzień jest uroczystym czasem upamiętniającym ostatnie dni Chrystusa, przygotowującym do najważniejszego chrześcijańskiego Święta – Zmartwychwstania Pańskiego. Spowiedź święta stanowi ważny element przygotowania do należytego przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dlatego też w przeddzień Triduum Paschalnego, a więc w przeddzień najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym w Kościele katolickim, postanowiłem skierować do Państwa niniejszy apel.
Wystosowany apel jest reakcją na liczne, docierające do naszego Stowarzyszenia głosy katolików, którzy są oburzeni głoszeniem w przestrzeni publicznej postulatów mających na celu ograniczenie praw i wolności osób wierzących. W naszej opinii, w demokratycznym państwie prawa, koniecznym jest stanowcze odrzucenie propozycji, których wcielenie spowodowałoby jawne pogwałcenie zagwarantowanej konstytucyjnie wolności sumienia i wyznania.
Na przestrzeni ostatnich lat dochodzi do coraz liczniejszych i śmielszych ataków na Kościół katolicki w Polsce. Ich przedmiotem są w szczególności święci, osoby duchowne, wierni oraz wyznawane przez nich wartości. Tendencję wzrostową odnotowuje się również w przypadku wszelkich zachęt do apostazji, czy aktów wandalizmu dokonywanych wobec przedmiotów i miejsc kultu religijnego. Wśród wymienionych powyżej przykładów prób zaszkodzenia Kościołowi katolickiemu oraz jego wiernym, pojawiła się petycja adresowana przez jej autora – Rafała Betlejewskiego, do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wprowadzenia zakazu spowiedzi świętej dla dzieci poniżej 16 roku życia.
Za bezpodstawny z punktu widzenia obowiązującego prawa należy uznać postulat wprowadzenia zakazu sprawowania Sakramentu Pokuty i Pojednania (powszechnie nazywanego sakramentem spowiedzi świętej) względem dzieci poniżej 16 roku życia w demokratycznym państwie prawnym, jakim jest Rzeczpospolita Polska. Wprowadzenie takiego zakazu byłoby niczym innym, jak poważnym naruszeniem wolności sumienia i wyznania, stanowiących niezbywalne prawo człowieka oraz wolność wynikającą z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Taki bezprawny zakaz byłby również wyrażeniem zgody na ingerencję państwa w formy sprawowania kultu religijnego.
Na gruncie art. 53 ust. 1-3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, „każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii” (ust 1). „Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie” (ust 2). Rodzice natomiast „mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami” (ust 3). Wolność sumienia i wyznania to prawo podmiotowe wynikające z niezbywalnej i przyrodzonej godności człowieka.
Nałożony na rodziców w art. 96 § 1 zdaniu 2 ustawy z dnia z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy obowiązek troski o fizyczny i duchowy rozwój dziecka, bezpośrednio wiąże się z zapewnionym w art. 48 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawem rodziców do „wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”. Wobec powyższego, w ramach zagwarantowanej wolności sumienia i religii rodzicom przysługuje prawo do zapewnienia dzieciom wychowania zarówno moralnego, jak i religijnego.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 2 grudnia 2009 roku (sygn. U 10/07, OTK-A 2009, nr 11, poz. 163) podkreślił komplementarność obu przepisów wyrażonych w art. 25 oraz art. 53 Konstytucji RP. Wobec powyższego należy uznać, że wolność sumienia i religii jest nie tylko prawem człowieka, ale również zasadą ustrojową. Skoro wolność sumienia i wyznania wypływa z przyrodzonej godności człowieka, to uznanie i poszanowanie przez państwo i społeczeństwo obydwu tych wolności wynika z obowiązku ochrony godności ludzkiej.
Tendencja do regulowania sfery wiary poprzez prawne zakazy na poziomie ustawowym jest niczym innym, jak dążeniem do totalitaryzmu. Kontrola sfery wyznania i sumienia obywateli przez państwo jest charakterystyczna dla systemów totalitarnych.
Należy podkreślić, że wystosowany przez środowiska lewicowe postulat zakazu spowiedzi dla dzieci poniżej 16 roku życia wymaga bezpośredniego i publicznego odrzucenia na podstawie obowiązującego prawa, a także w myśl ochrony zagwarantowanych podstawowych praw człowieka i obywatela, bowiem w jawny sposób zaprzecza on wszelkim standardom poszanowania praw i wolności człowieka w demokratycznym państwie prawa.
Wobec powyższego, rodzice będący wyznawcami wiary rzymsko-katolickiej, kierując się nie tylko odpowiedzialnością, ale i troską o rozwój swojego dziecka, są uprawnieni do przekazywania mu zasad wiary, a także wartości z nią związanych.
Warto zaznaczyć, że autor petycji nie uzasadnia swojego postulatu żadnymi rzetelnymi badaniami czy danymi wskazującymi na potencjalne chociażby zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób wynikających rzekomo z Sakramentu Pokuty i Pojednania, co stanowiłoby uzasadnienie dla ewentualnego wprowadzenia postulowanego przez niego zakazu.
Mając na względzie powyższe, Stowarzyszenie Fidei Defensor apeluje do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o stanowcze odrzucenie petycji Rafała Betlejewskiego.
Z poważaniem
Adam Surmacz
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Fidei Defensor