Gazeta numer 2/2023
Drugi numer w 2023 roku, którego tematem przewodnim są misje katolickie w świecie. Ponadto polecamy:
- Wołyń po 80 latach
- „To nie profanacja, a twórczość artystyczna”
- „Nastąpiło zbiorowe opętanie narodu ukraińskiego – wywiad z ks. prof. Józefem Mareckim z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie
Gazeta numer 1/2023
Pierwszy numer w 2023 roku, którego tematem przewodnim jest medialny atak na świętego papieża Jana Pawła II. Ponadto polecamy:
- Artykuł poświęcony nowej książce Fidei Defensor „Chrystianofobia poza granicami tolerancji”.
- Wywiad z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem o „Mądrym Ojcu Kościoła” czyli postaci zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI.
- Wywiad z Dariuszem Mateckim z Suwerennej Polski o walce z komunistycznymi monumentami w przestrzeni publicznej.
Gazeta numer 2/2022
Drugi numer w 2022 roku, którego tematem przewodnim są trudne relacje ukraińsko-polskie oraz nadzieja jaka idzie z miłosierdziem Polaków okazanym uchodźcom. W tym numerze prezentujemy państwu informację dotyczące:
- wObronie Chrześcijan: Opis projektu ustawy mającym na celu poszerzenie ochrony religii w Polsce.
- Skazany za obrazę uczyć religijnych: opis sprawy oskarżonego Tomasza L., który połamał krzyż związany z opozycją w PRL w Szczecinie.
- Ponad 400 podpisów: opis zbiórki podpisów pod zmianą ustawy kodeks karny dotyczący zwiększenie ochrony religii w Polsce.
- Profanacje, bluźnierstwa, znieważenia… Nasza reakcja jest ważna!”: wskazania informujące jak należy postępować w przypadku doświadczenia obrazy uczuć religijnych.
- Rozmowa z wicewojewodą zachodniopomorskim Mateuszem Wagemannem pełnomocnikiem komitetu inicjatywy ustawodawczej „W obronie chrześcijan” „: wywiad wskazujący zasadność zmian w przepisach, mających na celu ochronę praw osób religijnych w Polsce.
- Niedokończone Msze Wołyńskie – konferencja historyczna Fidei Defensor: sprawozdanie z konferencji, którą zespół Fidei Defensor zorganizował 22 czerwca 2022 roku. Tematem przewodnim była rzeź na Wołyniu wierzących wraz z kapłanami.
- Dzięki wam odnowiliśmy figurę Jezusa: sprawozdanie z uroczystego odsłonięcia figury Jezusa Chrystusa, która została uszkodzona w wyniku aktu wandalizmu. Stowarzyszenie Fidei Defensor koordynowała zbiórkę na odnowienie figury.
- Kogo Boli Krzyż – nowa kampania Fidei Defensor: opis kampanii bilbordowej uświadamiającej akceptację symboli religijnych w przestrzeni publicznej.
Gazeta numer 1/2022
Pierwszy numer w 2022 roku, którego tematem przewodnim są trudne relacje ukraińsko-polskie oraz nadzieja jaka idzie z miłosierdziem Polaków okazanym uchodźcom. W tym numerze prezentujemy państwu informację dotyczące:
- Ściganie wandali ma sens: Opis działań Stowarzyszenia Fidei Defensor w związku z walką z przestępczością przeciwko wolności sumienia i wyznania.
- Nowe książki Fidei Defensor: opis dwóch książek, które wydało Fidei Defensor: Szczeciński Grudzień 70′ oraz Niedokończone Msze Wołyńskie.
- Stan wojenny po 40 latach – Konferencja historyczna Fidei Defensor, która przybliżyła gościom jeden z najczarniejszych momentów w najnowszych dziejach Polski.
- Ochrona prawna wolności sumienia i wyznania w Polsce: Konferencja zorganizowana przez Fidei Defensor, któej temat oscylował wokół ochrony wolności religijnej w Polsce
- Nie bądź bierny reaguj: Opis kampanii bilbordowej, które na terenie województwa Zachodniopomorskiego przeprowadziło Stowarzyszenie
- Rozmowa Fidei Defensor z dr Marcinem Romanowskim podsekretarzem stanu w ministerstwie sprawiedliwości.
- Po raz kolejny obudził się w Polakach GEN miłosierdzia: rozmowa z wicewojewodą zachodniopomorskim Mateuszem Wagemannem.
- Fenomen Męskiego różańca : czy ratunek dla współczesnych rodzin.
Gazeta numer 2/2021
Drugi numer w 2021 roku, którego tematem przewodnim jest przemoc domowa. W tym numerze prezentujemy państwu informację dotyczące:
- Działalność Stowarzyszenia: o serii „Prawnik wyjaśni”: Opis nagrań, w których prawnicy tłumaczą w krótki i prosty sposób, na czym polegają określone przepisy prawne. Między innymi poruszane są zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, karnego procesowego oraz materialnego.
- Sukcesy Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor:
- Propozycje literatury na okres jesienny: propozycje literatury dotyczącej religii katolickiej, kultury, społeczeństwa oraz konfliktów zbrojnych.
- „Kochajcie się mamo i tato”: opis kampanii przeprowadzonej przez Wspólnotę Trudnch Małżeństw SYCHAR.
- Czy nieuchronność kary wystarcza w walce z pedofilią: refleksja nad systemowym zwalczaniem przestępstw pedofilii.
- Męczeńska śmierć zwieńczeniem niezwykłego życiorusy Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.
- Nie znalazłem szczecina w show-biznesie: wywiad z księdzem księdzem Maciejem Czaczykiem z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu.
Gazeta numer 1/2021
Pierwszy numer w 2021 roku, którego tematem przewodnim jest przemoc domowa. W tym numerze prezentujemy państwu informację dotyczące:
- Nowych form pomocy ofiarom przemocy domowej: Tekst przedstawiający zmiany do jakich doszło 30.11.2020 r. za sprawą nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
- Rozmowa z rzecznikiem praw dziecka, Mikołajem Pawlakiem: relacja z rozmowy z Panem Mikołajem Pawlakiem Rzecznikiem Praw Dziecka.
- Skrót raportu z reakcji organów ścigania, na przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania: przedstawienie wyników raportu „Reakcje organów ścigania na przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania”
- Poznaj Historię etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego: krótkie wprowadzenie do historii Kościoła w Etiopii.
- „Jestem Świadkiem wielkich cudów” rozmowa z Marią Bienkiewicz z Fundacji Nowy Nazaret: wywiad dotyczy działalności Fundacji Nazaret o ochronie życia poczętego oraz przywracaniu godności zmarłym dzieciom.
- Zarys treści art. 119 § 1 kodeksu karnego: wyjaśnienie czego dotyczy przepis dotyczący ochrony zbiorowości przed przemocą fizyczną i psychiczną ze względu na narodowość, religię, światopogląd, poglądy polityczne etc. jego interpretacja i wykorzystanie.
- Opis Konferencji o partyzantce NSZ: opis przebiegu i treści konferencji dotyczących działalności oddziałów partyzantki NSZ: „Sosna” i „Las1”.
- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego: systematyzacja faktów oraz przedstawienie zasadności wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
- Propozycje literatury na okres letni
- „Przesłuchałam 36 godzin archiwaliów” – rozmowa z Joanną Pieciukiewicz: Rozmowa dotyczyła filmu jaki autorka stworzyła o grudniu 1970.
Gazeta numer 2/2020
Drugi numer, którego tematem przewodnim jest ochrona życia. W tym numerze prezentujemy państwu informacje dotyczące:
1. Konferencje:
Gwarancje konstytucyjne wolność sumienia i wyznania w Polsce – konferencja prawnicza dotycząca prawnych aspektów konstytucyjnych przeciwko wolności sumienia i wyznania.
Prześladowanie chrześcijan – konferencja dotycząca sytuacji chrześcijan na świecie uwzględniająca zwłaszcza regiony gdzie chrześcijaństwo jako wyznanie jest prześladowane.
O Obławie Augustowskiej i podziemiu niepodległościowym na Suwalszczyźnie i Augustowszczyźnie – debata dotycząca książki „Słownik biograficzny konspiracji niepodległościowej na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie 1944-1956”.
2. W obronie małych stópek: tekst przedstawiający działalność Bractwo Małych Stópek.
3. Hospicjum perinatalne – miejsce przywracające godność: tekst dotyczy pomocy kobietom, które dowiedziały się o chorobie dziecka w fazie płodu.
4. Okno życia – nie zabijaj – Pozwól Żyć: tekst określa czym jest okno życia, ponadto wskazuje gdzie zlokalizowane są w Polsce okna życia.
5. Problemy społeczne – co nowego w prawie ? – artykuł przedstawia jakie zmiany w ochronie ofiar przemocy domowej oraz uchylenia płacenia alimentów.
6. Wywiadz z ks. Tomaszem Kancelarczykiem
7. Trauma poaborcyjna – tekst dotyczący zjawiska traumy, który zachodzi u kobiet po dokonaniu aborcji.
Gazeta numer 1/2020
Pierwszy numer, którego tematem przewodnim jest postać Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W tym numerze prezentujemy państwu informacje dotyczące:
1. Spotkania z historią
2. Działalności Stowarzyszenie Fidei Defensor
3. Ateizm pierwotny i antychtistianizm
4. Czym jest Fidei Defensor
5. Prześladowanie Kościoła w przestrzeni publicznej wywiad z Dariuszem Mateckim.