Dziś w Kościele katolickim obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, którą w 1904 roku zatwierdził papież Pius X – na początku tylko dla Jasnej Góry i ówczesnej diecezji włocławskiej. Kluczowe znaczenie odegrała postać bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. W 1931 r. papież rozciągnął obchody Święta na całą Polskę wyznaczając dzień 26 sierpnia oraz zatwierdzając nowy tekst Mszy św. i brewiarza.
Tegoroczne Swięto wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który od młodości był mocno związany z Matką Bożą na Jasnej Górze. Prymas Tysiąclecia swoją Mszę św. odprawił w jasnogórskim Sanktuarium, aby jak sam określił „mieć Matkę, która nie umiera”. Także w swoim herbie biskupim i prymasowskim Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński umieścił wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Jak sam powiedział – „Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego i prymasowskiego życia”.
Po powrocie z konklawe i wyborze Jana Pawła II kard. Stefan Wyszyński wyznał Ojcom Paulinom – „Ona jawi i jest naszą otuchą w niezwykłym trudzie Kościoła świętego w Polsce, w którym zwycięża Pani Jasnogórska. Stąd promieniuje, niejako ze swojego Królestwa, na cały świat. Staje się znana i oczekiwana wszędzie, na wszystkich kontynentach”.
Dzisiaj w sposób szczególny zachęcamy do wzmożonej modlitwy oraz refleksji nad sytuacją w Polsce i na świecie.
Maryjo, prosimy, strzeż naszą Ojczyznę i Rodziny, by nigdy nie utraciły świętej wiary katolickiej oraz by nigdy nie odstąpiły od Twojego Syna Jezusa Chrystusa, od Ciebie Maryjo i Kościoła Świętego.