W ostatnim czasie dochodzi do wielu profanacji, które są jawnym naruszeniem art. 196 kk. „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. Satanizm, zarówno teistyczny jak i ateistyczny, stoi w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi. Szatan (satan – ‘przeciwnik) jest w teologii i kulturze chrześcijańskiej uznany za przeciwieństwo Boga, zbuntowanego Anioła, działającego przeciw Bogu i człowiekowi. Używanie symboliki satanistycznej w celu dewastacji miejsc bądź obiektów kultu chrześcijańskiego nie jest więc zwykłym wandalizmem, ale działaniem mającym na celu obrazić uczucia religijne osób wyznania różnych odłamów chrześcijaństwa. Przypadki, które kwalifikujemy do tego typu profanacji w ostatnim czasie to m. in.:
- Najprawdopodobniej w nocy z 19 na 20 czerwca dokonano profanacji dwóch figurek Matki Boskiej Fatimskiej i Niepokalanej znajdujących się na terenie parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie. Z naszych informacji wynika, że policja niestety zbagatelizowała fakt treści symboliki umieszczonej na figurkach, mimo wskazaniu przez księży znaczenia tej symboliki. Dlatego postanowiliśmy złożyć zawiadomienie do prokuratury wskazując za podstawę prawną art. 196 kk.
2. Najprawdopodobniej w nocy z 19 na 20 czerwca dokonano profanacji kapliczki na cmentarzu obok kościoła parafialnego w Opolu Lubelskim, o ile szkody tej kapliczki zostały usunięte przez osobę zgłaszającą, to po raz kolejny świadczy to o naruszeniu art. 196 kk. Według naszych informacji nie jest to odosobniony przypadek w tym mieście.
3. Kolejny przykład, który jednak nie jest sensu stricte związany z obrazą uczuć religijnych, ale ze zniszczeniem zabytkowego kościoła ewangelickiego, który obecnie jest ruiną. Miejsce to nie jest obecnie obiektem kultu religijnego, jednak dawniej pełniło taką funkcje. Byłe świątynie chrześcijańskie są dla wyznawców szatana dobrymi miejscami kultu satanistycznego bądź okultystycznego. Malunki na ścianach bezpośrednio do tego nawiązują. Istnieją przesłanki, że dochodziło tam do realizacji rytuałów satanistycznych bądź okultystycznych. Podstawą prawną do ewentualnego zawiadomienia w tej materii jest art. 108 Ustawy o ochronie zabytków.
Link do artykułu, z którego pochodzą zdjęcia, serdecznie zachęcamy do przeczytania: Kościół w Starych Prażuchach. Wewnątrz świątyni pojawiły się dziwne malunki. Czy odbywają się tam czarne msze? ZDJĘCIA | Kalisz Nasze Miasto