Rzeźba kapelana „Solidarności” Jerzego Popiełuszki, która powstała 30 lat temu w dzielnicy Greenpoint. Powodem powstania pomnika było zabójstwo księdza, do którego doszło 19 października 1984 roku we Włocławku. Wydarzenie to odegrało znaczącą role wśród Polaków mieszkających w kraju jak i poza jego granicami. Autorem rzeźby był rzeźbiarz Stanisław Lutosławski. Symbolika całej rzeźby nawiązuje do biblijnej przypowieści o skale, na której wybudowany ma być Kościół. W pracy rzeźbiarza męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki uobecnia się jako skała, na której oparta będzie wolności.
Od samego początku Inicjatorzy byli świadomi zagrożenia, że pomnik zostanie uszkodzony bądź dojdzie do jego profanacji przed jego odsłonięciem. Dlatego początkowo podjęto kroki by zabezpieczyć pomnik, jednak po poświęceniu zrezygnowano z jego obserwacji. Do pierwszej dewastacji doszło w nocy z 10 na 11 listopada 1990, doszło wówczas do oderwania głowy ks. Jerzego Popiełuszki oraz umieszczeniu napisów „Za Lenina i Stalina”. Następną profanacją było pomalowanie twarzy na pomniku pod koniec kwietnia 2017 roku, następnie najprawdopodobniej działacze LGBT. Pomnik jednak zawsze zostawał odrestaurowany, choć obecne nie wygląda najlepiej.
Obecnie okolice pomnika traktuje się jak wysypisko śmieci, a służby miejskie nie radzą sobie z utrzymaniem porządku, bądź nie uznają tych działań za priorytetowe. Podczas uroczystości sprzątanie nieczystości w tym odchodów spoczywa często na barkach wolontariuszy, których niestety jest co raz mniej.
Poniżej umieszczamy zdjęcia, które wskazują na obecny wygląd pomnika.