RAPORT: INSTRUMENTALNE WYKORZYSTANIE MOWY NIENAWIŚCI W REALIZACJ POSTULATÓW RADYKALNYCH RUCHÓW INTELEKTUALNYCH I POLITYCZNYCH
Przedmiot tekstu: przyjrzenie się kilkudziesięciu transparentom, które zostały utrwalone na fotografiach. Treści przedstawiane przez manifestantów pojawiały się w dniach 22-31.10.2020 r. jako reakcje na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r. sygn. akt K 1/20 (według stanu na dzień 19.11.2020 r. – nieopublikowany). Wyrok Trybunały Konstytucyjnego stwierdzał niezgodność art. 4a. ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z art. 38 Konstytucji Rzeczypospolitej. Inaczej mówiąc: przerwanie ciąży ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia wad embrio-patologicznych nasciturusa jest niezgodne z konstytucyjną zasadą gwarancji prawnej ochrony życia.
Metodologia tekstu: prezentacja grafik, które złożone są 3-4 zdjęć losowo dobranych z protestów, które odbyły się w różnych miastach oraz mniejszych miejscowościach. Wybór takiej metodologii ma na celu wskazanie, że mowa nienawiści nie jest zjawiskiem odosobnionym, ani zależnym od partii politycznych. Analiza ma wykazać, że radykalne ruchy lewicowe używają środków agresywnych, by doprowadzić do eskalacji konfliktu oraz rozkładu więzi społecznych. Większość zdjęć, które zostały wykorzystane pochodzą ze źródeł internetowych środowisk lewicowych, tj. autorzy zdjęć sami zamieszczali tego typu treści w przestrzeni wirtualnej. Niektóre zdjęcia pochodzą ze źródeł Stowarzyszenia „Fidei Defensor”, którego pracownicy monitorowali zgromadzenia organizowane przez środowiska intelektualnej oraz politycznej lewicy. Jedno zdjęcie pochodzi z dnia 9.10.2020 r., gdy w Szczecinie sprofanowano Kościół, co było swoistą prolegomeną do wydarzeń, które nastąpiły po 22.10.2020 r. Pod każdą grafiką znajduje się krótkie omówienie transparentu ze wskazaniem na jego charakter oraz treść.
Całość raportu można pobrać poniżej.