28 października 2020 r. odbyła się kolejna konferencja, organizowana przez Stowarzyszenie Fidei Defensor. Początkowo miała mieć formę stacjonarną, ale obostrzenia epidemiczne uniemożliwiły tradycyjną formę spotkania i ostatecznie przybrała formę on-line. Temat konferencji oscylował wokół współczesnych prześladowań chrześcijan na świecie.
Głos w dyskusji zabrali: ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej oraz Michał Bruszewski, publicysta geopolityczny, autor książki „Kronika Prześladowanych”.
Prelegenci skupili się na kilku obszarach świata gdzie dochodzi współcześnie do prześladowań chrześcijan. Ks. prof. Waldemar Cisło w szczegółowy sposób przedstawił sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w szczególności w Syrii, Iraku, zwracając uwagę na konflikty jakie toczą się w tych państwach i jakich prześladowań dotykają. Mówił także o sytuacji materialnej chrześcijan, braku wsparcia oraz sposobach pomocy dla poszkodowanych w konfliktach (np. odbudowa świątyń, pomoc finansowa i rzeczowa).
Głos w dyskusji zabrał także ks. dr Paweł Płaczek, w sposób szczególny skupiając się na sytuacji chrześcijan w Afryce, koncentrując się na Kenii i Madagaskarze, gdzie dociera z misją, prowadzoną przez Archidiecezję Szczecińsko – Kamieńską. Wspomniał o zagrożeniu muzułmańskim, atakach terrorystycznych, ale także o konkretnej pomocy, jaką można udzielić prześladowanym chrześcijanom.
Sytuację geopolityczną, związaną ze współczesnymi prześladowaniami na świecie przedstawił red. Michał Bruszewski, który ukazał źródła prześladowań oraz mechanizmy i powiązania różnych grup interesów (mafie, skorumpowane rządy poszczególnych krajów, przemyt i czerpane z niego zyski), które wpływają na prześladowania. Sporo miejsca poświęcił zagrożeniu terrorystycznemu ze strony islamskich fundamentalistów.
Goście konferencji skomentowali także ostatnie wydarzenia w Polsce, związane z protestami, zaznaczając, że ataki na kościoły, niszczenie świątyń, przerywanie nabożeństw, to także element prześladowań chrześcijan, które może nie mają takiego oblicza jak na Bliskim Wschodzie lub Afryce, ale z pewnością są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.