Prokuratora Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty kierowniczce ds. zarządzania zasobami ludzkimi w IKEI. Sprawa dotyczy zwolnienia pracownika IKEI, który wyraził sprzeciw na wewnętrznym forum firmy, w związku z promowaną ideologią LGBT. Użył wówczas cytatów z Pisma Świętego, jako odpowiedzi na rozesłany do pracowników artykuł „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”.
Firma początkowo nakazała usunięcie wpisów, w momencie odmowy ze strony pracownika, zdecydowano o wypowiedzeniu z nim umowy. Zdaniem przedsiębiorstwa powodem tego stanu rzeczy było naruszenie regulaminu IKEI, a także „naruszenie zasad współżycia społecznego” oraz „utrata zaufania do pracownika”. Analiza stanu faktycznego, dokonana przez Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris, wyraźnie wskazuje, iż argumenty firmy przy wydaniu decyzji o wypowiedzeniu pracy są nieuzasadnione.
"Kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci handlowej IKEA, usłyszała zarzut za ograniczanie praw pracowniczych ze względu na wyznanie" – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś pic.twitter.com/Gk9ZkH2aAS
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) May 27, 2020
Utrata pracy przez poszkodowanego narusza przepisy prawa krajowego i międzynarodowego:
Konstytucji RP:
Art. 53 ust. 1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
Art. 53 ust.2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
Kodeksu Karnego:
Art. 194. Kto ogranicza człowieka w przysługujących mu prawach ze względu na jego przynależność wyznaniową albo bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
Kodeksu Pracy:
Art. 11 [1] Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.
Art. 18 [3a] § 1 KP: Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:
Art. 10 ust. 1 Wolność wyrażania opinii Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych, telewizyjnych lub kinematograficznych.
Przedstawione wyżej ustalenia, zarówno stanu faktycznego, jak i stanu prawnego, wyjąwszy postępowanie cywilne prowadzone przez Instytut Ordo Iuris, wskazuje, że postawienie zarzutów przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie osobie odpowiedzialnej za bezprawne zwolnienie pracownika było zasadne.