4 października złożono obywatelski projekt „W obronie chrześcijan”, pod którym podpisało się ponad 380 000 osób. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony chrześcijan.
Zebranie podpisów pod projektem ustawy „W obronie chrześcijan” wysunęli politycy Solidarnej Polski, w odpowiedzi na ataki, z którymi w Polsce szczególnie katolicy spotykają się coraz częściej. Projekt zakłada zmianę przepisów w Kodeksie karnym. Znowelizowane przepisy byłyby zobiektywizowane i bardziej precyzyjne.
„Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, polska konstytucja wskazują, że wolność wyznania, swobody religijne, należą kanonu podstawowych praw przysługujących ludziom w cywilizowanym, wolnym świecie. Aby te prawa mogły być urzeczywistniane państwo musi spełniać swoje zadania. Chronić tych, którzy wyznają określone przekonania, wiarę, religię, a także gwarantować to, co zostało zapisane w wielu międzynarodowych aktach prawnych” – powiedział minister sprawiedliwości.
Zbigniew Ziobro tłumaczył, że zmiana Kodeksu karnego jest niezbędna, ponieważ obecne przepisy gwarantują ochronę ludzi wierzących i wolność religijną w sposób dalece niewystarczający. Dodał także, że żyjemy w czasach narastającej agresji wobec ludzi, którzy mają wolę i odwagę przyznawać się do swojej wiary. Na przestrzeni ostatnich sześciu lat prokuratura musiała wszczynać aż 2400 postępowań karnych w związku z atakami na wiernych, miejsca czy symbole kultu.