Przyjmuje się, że Kościół Rzymskokatolicki jest w Polsce największa organizacją charytatywną (w 2018 r. za sprawą Katolicyzmu działało 835 organizacji charytatywnych). Za sprawą wiary Chrześcijanie obowiązani są pomagać osobom potrzebującym. Działalność charytatywna Kościoła zarysowuje się w aspekcie wielowymiarowym realizowanym najczęściej na trzech płaszczyznach, tj. instytucji diecezjalnych, zakonach, a także wspólnotach i organizacjach osób wierzących.
W 2014 r. z pomocy bezpośredniej skorzystało ponad 2 miliony ludzi – pomoc opierała się o dostarczenie żywności, lekarstw itd. Szacuje się, że 2,9 milionów osób potrzebujących uzyskała wsparcie zarówno doraźne, jak i długotrwałe od wszystkich instytucji Kościelnych.
Beneficjentami pomocy są osoby wywodzące się ze wszystkich grup społecznych. Zarówno osoby młode, jak i starsze korzystają ze wsparcia. Pomoc świadczona jest niezależnie od sytuacji majątkowej. Pomoc poza żywnością oraz medycyną dotyczy często sytuacji materialnej, a także psychologicznej. Obecnie Kościół prowadzi 92 domy dziecka, 27 domów samotnej matki, 30 centrów pomocy kryzysowej i 378 placówek terapeutycznych.
Największą organizacją charytatywną działającą w ramach Kościoła jest Caritas. Organizacja ta prowadzi prawie 100 ośrodków pomagających bezdomnym, a także w latach 2014-2016 rozdysponowała ponad 11 tysięcy ton żywności, której wartość szacuje się na ponad 51 milionów złotych.
Jeżeli chodzi zaś o środki finansowania, to najwięcej funduszy organizacje otrzymują od samorządów, zaś około 30% środków pochodzi z darowizn. Podkreśla się, że działalność uwarunkowana jest elastycznie w zależności od określonego stanu społeczno-gospodarczego danego regionu. Pomoc przybiera różne formy, np. organizowanie zbiórek na rzecz potrzebujących, pomoc indywidualna (osobisty kontakt), akcje pomocy dla osób poszkodowanych, edukacja młodzieży oraz dorosłych, pomoc w organizacji oddolnych inicjatyw charytatywnych powstających w oddolnych parafiach, dożywianie dzieci, organizacja wakacji, zakup lekarstw. Kościół poza bezdomnymi, chorymi oraz dziećmi niesie pomoc osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, uzależnionym od substancji psychoaktywnych, migrantom oraz uchodźcom. Należy również zwrócić uwagę, że w Polsce za sprawą Kościoła działa ponad 29 tzw. okien życia, tj. obiektów, które ułatwiają adopcję niechcianych dzieci.
W 11 tysiącach parafii skupionych na pomocy potrzebującym jest ponad 60 tysięcy osób.